STRONA GŁÓWNA
Strona główna
O nas
Aktualności
PFRON
Powiatowy Zespół Orzekania o Niepełnosprawności
Piecza zastępcza
Projekty unijne
Galeria
Kontakt
Aktualności
Konferencja Mediujemy = Pomagamy 25.09.2013
2013-10-01
KONFERENCJA POD PATRONATEM HONOROWYM RZECZNIKA PRAW DZIECKA
http://www.brpd.gov.pl/
MATERIAŁY PROMOCYJNE DO POBRANIA
broszura_2013_mediacje_patron2.doc
 
LIST RZECZNIKA PRAW DZIECKA  listy_rzecznika_praw_dziecka.doc
PREZENTACJA  konferencja_mediacje_25.09.2013.ppt
 
W dniu 25 września br. odbyła się konferencja pn. „Mediujemy-Pomagamy”. Konferencję zorganizowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu w ramach projektu „Z Wami – dla Was” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem konferencji jest popularyzowanie mediacji, szczególnie rówieśniczej i rodzinnej. Konferencje swym patronatem objął Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak oraz Starosta Sierpecki Pan Jan Laskowski.

Wbrew nazwie „konferencja”, która przywodzi na myśl nudnawe referaty, ta konferencja nudna nie była. W głównej mierze dzięki młodzieży sierpeckich szkół. Młodzi ludzie z Zespołu Szkół Nr , Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum Publicznego im. Biskupa Leona Wetmańskiego zaprezentowali scenki tematycznie związane z mediacjami. Prezentacje młodzieży bardzo spodobały się publiczności licznie zgromadzonej na sali widowiskowej Sierpeckiego Centrum Kultury.

Jednak zanim młodzież obrazowo wyjaśniła o co chodzi w mediacji, na początku spotkania gości powitała Pani Agnieszka Gorczyca – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu. Konferencję zaszczycili m.in. Pan Jan Laskowski – Starosta Sierpecki, Pan Marek Gąsiorowski – Wicestarosta Sierpecki, Wójt Gminy Sierpc Pan Tadeusz Prekurat, Pani dr Henryka Piekarska – Naczelnik Urzędu Skarbowego, przedstawiciele Sądu, kuratorzy z IV Zamiejscowego Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej w Sądzie Rejonowym w Płocku z siedzibą w Sierpcu, Pan Krzysztof Witkowski – Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu, dyrektorzy placówek oświatowych, kierownicy powiatowych jednostek organizacyjnych, przedstawiciele gminnych ośrodków pomocy społecznej oraz uczestnicy projektów realizowanych przez Powiatowe Centrum.

Pan Jan Laskowski zawracając się do zebranych zwracał uwagę, jak ważne jest w naszym życiu rozmawianie z ludźmi, wykazywanie dobrej woli i chęci współpracy. Podkreślił również, że kiedy dochodzi do sytuacji konfliktowej warto rozważyć możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy mediatorów.
Pani Agnieszka Gorczyca odczytała list skierowany do uczestników konferencji przez Pana Marka Michalaka – Rzecznika praw Dziecka.
Pierwsza prelegentką była Pani dr Laura Koba – reprezentującą Biuro Rzecznika Praw Dziecka, wieloletnia współpracowniczka Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Zwracała się do młodzieży obecnej na sali, podkreślając, że jako pełnoprawni obywatele mają prawa i obowiązki. Zwracając się do nauczycieli i wszystkich innych dorosłych zwracała uwagę, że powinniśmy dbać o świadome kształcenie i wychowanie młodzieży, bo to oni będą tworzyć przyszłość naszego kraju. Zachęcała do aktywności obywatelskiej, zarówno młodych jak i starszych. Przedstawiła pilotażowy program stosowania mediacji w szkołach województwa lubelskiego oraz podstawowe zasady rządzące mediacjami.

Pani Małgorzata Zdanowicz – Sędzia Sądu Rejonowego w Płocku przedstawiła jak mediacja wygląda na etapie postepowania sądowego. Pani Sędzia podzieliła się swoim doświadczeniem, opowiadając o sytuacjach, kiedy sprawa, na początku skomplikowana, z bardzo skonfliktowanymi stronami, została w czasie mediacji rozwiązana w sposób satysfakcjonujący wszystkie strony. Podkreśliła, że na mediacje nie jest za późno nawet na etapie, gdy sprawa trafi do sądu. Radziła jednak, by korzystać z mediacji wcześniej, szczególnie gdy sprawy dotyczą dzieci i młodzieży.

Trzeci prelegent zmienił charakter konferencji na warsztatowy. Pan Jerzy Śliwa, czynny mediator, negocjator, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Zawodowych Mediatorów zaangażował młodzież oraz uczestników konferencji – publiczność, by wspólnie „doświadczała” mediacji. Zadawał pytania, „wciągał” w dyskusję, przedstawiał mechanizmy rządzące naszym społeczeństwem, ale również mechanizmy, jakie zachodzą pomiędzy ludźmi w pracy, w szkole. Wszystko to wywołało wiele refleksji i skłoniło do rozmów (była ku temu okazja po konferencji, podczas poczęstunku dla uczestników konferencji).

Nastrój refleksyjny podtrzymał występ młodziutkiej artystki Sylwii Wójcik, która w przejmujący sposób wykonała utwór Jacka Kaczmarskiego „Między nami”(z płyty o tym samym tytule, z 1997r.).
Wstecz | Do góry 
 
Administratorem serwisu jest PCPR w Sierpcu
Wykonanie oraz hosting: plocman.pl